100% ochrony przed problemami Twojej spółki

O często spotykanych problemach po zbyciu spółki

Ponad 15 letnie doświadczenie w rozwiązywaniu problemów spółek kapitałowych.

Sprzedajesz spółkę? Warto wiedzieć

Sprzedaż spółki jest czynnością zasadniczo prostą. Warto jednak zapoznać się z informacjami o tym, jakie problemy możemy napotkać już po zbyciu 

Brak zmian w KRS po zbyciu spółki? Odrzucony wniosek?

Jakże często mamy do czynienia z sytuacją kiedy po zbyciu spółki oczekujemy na aktualizację w KRS a jej wciąż brak. Powody mogą być różne - często jest to wynik błędów formalnych jakie popełniono przy składaniu wniosku. Zdarza się jednak że Sąd wniosek odrzucił ponieważ Nabywca nie miał zdolności do czynności prawnych. Niestety, bywają też przypadki gdy Nabywca świadomie ociąga się z aktualizacją lub całkowicie z tego rezygnuje z różnych powodów. Pomożemy wyprostować sytuację. 
Wbrew pozorom zbycie spółki bez zachowania pewnych procedur może czasami spowodować kłopoty. Niebezpieczeństwa mogą uderzyć zarówno w Nabywcę ale także zdarza się że i problemy obarczają Zbywającego. Można temu zapobiegać. A jeżeli już tego doświadczyliśmy mamy dość ograniczone pole manewru przy  próbie aktualizacji w KRS gdy już nie jesteśmy członkiem Zarządu. Nie oznacza to jednak że możliwości takie nie istnieją. Są to jednak dość skomplikowane procedury.
 Bezpieczeństwo przed i po zbyciu spółki
Prowadzenie spółki wymaga wypełniania szeregu nałożonych prawem obowiązków. Nie jest to tak, jak w przypadku jednoosobowej działalności. Zdarza się, że brak ich wypełniania może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jak da się zaobserwować na rynku sporo firm i osób oferuje szeroko rozumianą pomoc w pozbyciu się takich problemów.  Jak w każdej dziedzinie życia, tak i tutaj można zetknąć się zarówno z nieuczciwością jak i brakiem profesjonalizmu, chociaż oczywiście nie jest to regułą.  Ważne, aby wiedzieć jakie niebezpieczeństwa czyhają na Zbywającego, czego się wystrzegać, jak zadbać o swój spokój i co zrobić w przypadku gdy po zbyciu podmiotu pojawiają się problemy. 
Pozornie może wydawać się, że największe ryzyko ponosi tutaj Nabywca. Bo oczywiście może okazać się, że podmiot, który nabył nie jest w takim stanie jak zapewniano, mimo sprawdzania pewne szczegóły ukryto, inne dopiero po czasie zostają ujawnione. Wbrew pozorom ta druga strona jaką jest Zbywający oraz były Zarząd spółki również może doświadczyć problemów - i to już po dokonaniu zbycia. Dlatego bardzo istotne jest aby obie strony były świadome zarówno korzyści jakie uzyskują zbywając podmiot ale i ewentualnych zagrożeń jakie mogą się pojawić - wtedy gdy je znamy możemy im przeciwdziałać, zabezpieczyć się przed niechcianymi negatywnymi skutkami takiej operacji. 

Kilka słów o zagrożeniach i odpowiedzialności

Wszystko jest jasne i klarowne kiedy sprzedajemy działający podmiot, osiągający zyski z majątkiem a Nabywca gotów jest zapłacić ustaloną cenę, zapewne trochę niższą od realnej wartości bo przecież obu stronom transakcja musi się opłacać. Wtedy motywacja obu stron jest jasna i czytelna, każdy osiąga zysk a to minimalizuje ryzyko ukrytych intencji którejś ze stron.  W przypadku zbycia podmiotu z problemami nie jest inaczej, również obie strony robią to aby osiągnąć pewien zysk - i bardzo ważne jest aby mieć tego świadomość. Zyskiem może być również pozbycie się problemu tyle że w przypadku spółek problemy jeżeli nie są skutecznie rozwiązane po prostu po pewnym czasie wracają i obciążają Zbywającego. 

O czym powinniśmy pamiętać

Gdy zbywamy spółkę, która co prawda jest kłopotliwa tylko w sensie takim że nie działa, generuje koszty, chcąc uniknąć długiego procesu likwidacji znajdujemy Nabywcę ale spółka posiada na dzień zbycia wszystkie wymagane prawem dokumenty, spełnione obowiązki i nie posiada obciążeń czy zawartych umów zasadniczo zagrożenie jest niewielkie - nie znaczy to jednak że nie ma go wcale.  Zdarzają się sytuacje, które czasami trudno przewidzieć, jednak znane i czasami nawet z premedytacją wykorzystywane przez nabywców. Pojęcie odpowiedzialności jest dość szeroko rozumiane, tutaj nie tylko mamy odpowiedzialność finansową czy karną, istnieje też tutaj pewnego rodzaju uciążliwość - wszak zbywamy spółkę aby mieć święty spokój a nie na przykład stosy korespondencji najazd Wierzycieli tylko dlatego że wciąż figurujemy w KRS. 
Tutaj skupimy się właśnie na transakcjach dotyczących zbycia spółek, na które ciężko znaleźć nabywcę, spółek bez historii czy wręcz z historią kłopotliwą, brakami, kłopotami a nawet zadłużeniami czy trwającymi postępowaniami różnego rodzaju. Każdego rodzaju mankament w spółce rodzi pewnego rodzaju odpowiedzialność, głównie jest to odpowiedzialność Zarządu ponieważ Wspólnicy z zasady odpowiadają za zobowiązania do równowartości kwoty posiadanych udziałów - ale nie tylko odpowiedzialność za zobowiązania jest tu istotna. Wspólnicy mają też różnego rodzaju obowiązki wobec spółki jak chociażby obowiązek powołania Zarządu, którego brak może skutkować karami nałożonymi przez Sąd.  

Obciążenie spółki tuż po jej zbyciu

Zdarzają się przypadki, kiedy natychmiast po nabyciu a przed zgłoszeniem aktualizacji w KRS Nabywca na podstawie samych dokumentów zbycia i zmiany Zarządu w jakikolwiek sposób obciąża spółkę. Wbrew pozorom jest to możliwe chociaż bywa trudne. Zasadniczo odpowiedzialność Zbywającego przecież tutaj nie istnieje bo on spółkę zbył. Czy aby na pewno? Zastanówmy się co dzieje się w przypadku gdy transakcja zbycia okazuje się w całości lub części nieważna poprzez na przykład błąd w dokumentach lub brak zdolności do czynności prawnych Nabywcy, o którym nie poinformował - czy na przykład nie jest osobą karaną co skutecznie uniemożliwia mu objęcie funkcji w Zarządzie spółki a tym samym nawet jeśli aktualizacja do KRS zostanie zgłoszona Sąd wniosek odrzuci. A i Nabywcy czasem świadomie nie aktualizują KRS a potem porzucają spółkę.  

Odpowiedzialność za zdarzenia sprzed zbycia

Gdy zbywamy spółkę, która posiada jakiegoś rodzaju problemy, braki czy nawet obciążenia musimy mieć świadomość zarówno tzw odpowiedzialności solidarnej byłego i obecnego Zarządu oraz musimy wiedzieć że w takich sytuacjach tylko zgodne z prawem wykonanie tych obowiązków przez Nabywcę i kolejny Zarząd spowoduje że tej odpowiedzialności unikniemy. Dlatego tak ważne jest aby z problemami zwracać się do profesjonalistów i unikać ludzi z przypadku, czy to nie mających pojęcia o prawnych aspektach transakcji czy wręcz usiłujących wykorzystać niewiedzę zbywającego. Zwracając się do nas macie Państwo pewność co do przyszłości spółki, możliwość kontroli wszystkich czynności w trakcie i po zbyciu, przejrzystość całego procesu oraz gwarancję, że jeżeli podejmujemy się rozwiązać problemy spółki to zrobimy to do końca skutecznie. 

Różnego rodzaju problemy po zbyciu spółki

Na rynku mnóstwo jest ofert obiecujących uwolnienie od problemów za stosunkowo niewielką kwotę. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że uwolnienie od odpowiedzialności jest możliwe dopiero gdy Nabywca skutecznie w zgodny z prawem sposób wykona obowiązki nałożone prawem, uzupełni dokumentację, sprawozdania, przeprowadzi restrukturyzację czy skutecznie złoży wniosek o upadłość i to też nie zawsze, nie da się uwolnić nikogo od konsekwencji czynu karalnego. Niestety, niektórzy nieuczciwi Nabywcy stosują różne wybiegi - od powołania osoby karanej do Zarządu świadomie aby wniosek został odrzucony lub składania wniosku z błędami czy to  z braku wiedzy czy świadomie tak, aby go odrzucono jak i całkowity brak aktualizacji KRS i kontaktu z Nabywcą po transakcji. W takich przypadkach a przynajmniej większości również jesteśmy w stanie pomóc 

Dlaczego warto postawić na bezpieczeństwo

Na początku należałoby zadać sobie pytanie dlaczego istnieją takie niebezpieczeństwa i dlaczego idąca z tym potrzeba starannego doboru firmy, której powierzamy swoje sprawy jest uzasadniona. Niektóre rodzaje działalności cechują się podatnością na występowanie nadużyć.  Generalnie założenie jest takie, że robiąc cokolwiek w życiu powinniśmy mieć chociaż częściowe pojęcie o tym co robimy.  Nawet oddając samochód mechanikowi wypada chociaż trochę na tym się znać aby nie stać się ofiarą niepotrzebnej wymiany połowy samochodu. 

W przypadku prowadzenia firmy taka świadomość jest o tyle ważna że tu powstaje odpowiedzialność zarówno finansowa jak i odpowiedzialność karna. Za błędy w spółce odpowiada jej Zarząd. Nie księgowa, nie doradcy. Jest taka złota zasada mówiąca o tym, że nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania - i co za tym idzie od odpowiedzialności.  W momencie kiedy jesteśmy świadomi tych niebezpieczeństw jakie na nas czyhają łatwiej im zapobiegać, łatwiej się przed nimi zabezpieczyć. 

Aby zapobiegać czemuś dobrze jest wiedzieć gdzie i dlaczego powstają zagrożenia a w związku z tym wiedzieć jak dokładnie wygląda sprawa odpowiedzialności. W przypadku zbycia spółki zawsze jakieś ryzyko istnieje. Nawet takie że spółka zostanie użyta do działań niezgodnych z prawem i co prawda nie dotyczy nas to co wydarzyło się po zbyciu ale uciążliwe jest to, że musimy czasem wielokrotnie potem to udowadniać, narażamy się na pytania, przesłuchania. Bywa to uciążliwe, szczególnie gdy Nabywca zaprzeczy naszym wyjaśnieniom bądź jest nieuchwytny.
Sporo firm czy osób nie informuje swoich  Klientów o wszystkich aspektach zbycia kłopotliwej spółki, a nawet niektóre rzeczy świadomie zataja. Zdarza się że mimo zapewnień o braku problemów po zbyciu one wracają spotęgowane. Istotne jest to w przypadku spółek zadłużonych, istnieje bowiem powszechne przekonanie że zbycie spółki uwalnia od długów. Niestety - w większości przypadków to nieprawda a sporo Nabywców po zbyciu nie podejmuje żadnych czynności przewidzianych prawem, które należy wykonać aby tej odpowiedzialności poprzedni Zarząd uniknął. 

Warto tutaj wspomnieć że niestety,  często nieświadomość osób, które wpadły w kłopoty i usiłują znaleźć rozwiązanie aby z nich się wydostać bywa wykorzystywana. Proceder tak zwanego przejmowania spółek w zamian za pewną gratyfikację może skończyć się tym, że kłopoty, których chcieliśmy uniknąć powrócą. Dzieje się tak dlatego, że Nabywcy zamiast wykonywać określone prawem czynności poprzestają na nabyciu spółki, często nawet nie zgłaszając aktualizacji do KRS a co za tym idzie nie robią nic aby sytuację nabytej spółki rozwiązać. 

Aby uniknąć przykrych konsekwencji takich czynności dobrze jest zdawać sobie sprawę z faktu iż odpowiedzialność byłego Zarządu za zobowiązania czy brak wykonania czynności określonych prawem nie nastąpi lub zostanie ograniczona tylko wtedy kiedy nowy Zarząd spółki te czynności wykona lub w stosownym czasie wdroży odpowiednie procedury - od restrukturyzacji aż po złożenie wniosku o upadłość. Nie ma możliwości uwolnienia od odpowiedzialności Zarządu spółki. który zamiast natychmiast podejmować czynności odwleka to zbyt  długo. 

Doświadczyłeś problemów po zbyciu spółki?
Nabywca nie zaktualizował KRS, nie ma z nim kontaktu?

Zgłoś się do nas, w wielu takich przypadkach udaje się skutecznie pomóc w zmianach KRS
Szukaj