Skup spółek,  kupię spółkę, przejmowanie spółek,
wykreślanie spółek z KRS, likwidacje spółek, restrukturyzacje

Chcesz sprzedać, oddać nierentowny, kłopotliwy podmiot? Musisz szybko zniknąć z KRS? 

Kupno oraz przejęcia spółek - dowiedz się więcej

Zanim zdecydujesz

Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi informacjami. Dowiesz się tutaj jakie podmioty nas interesują, jakich zakupu lub przejęcia się nie podejmiemy, jakie informacje powinieneś przedstawić abyśmy mogli rzetelnie ocenić sytuację i zdecydować.

Szczegóły są ważne

Oferując nam podmiot postaraj rzetelnie przedstawić sytuację. Im więcej szczegółów tym mniej czasu będziemy potrzebować na analizę. Każda spółka i jej kondycja jest dokładnie sprawdzana, każda sprawa jest traktowana indywidualnie. 

Nie wróżymy ze szklanej kuli

Na enigmatyczne zapytanie nie sposób odpowiedzieć. Nie zajmujemy się teorią tylko konkretnymi rozwiązaniami przygotowywanymi dla konkretnych podmiotów i ich sytuacji. Brak lub zatajenie szczegółów uniemożliwia jakiekolwiek decyzje. 

Podobieństwa i różnice

Dwie z pozoru podobne sytuacje mogą być diametralnie różne. Wystarczy nawet drobna różnica czy ledwo przekroczony termin przewidziany prawem na czynności i jeden podmiot można restrukturyzować a w drugim trzeba szukać innych rozwiązań.

 Kilka słów o motywacji do pozbycia się spółki

Tak jak już zaznaczaliśmy głównie interesują nas podmioty w sytuacji trudnej, skomplikowanej, bądź podmioty, które są obciążeniem dla obecnych Właścicieli - generują straty, koszty, zmieniono plany co do ich działalności a szybkie pozbycie się ich pomogłoby zakończyć te problemy. Mile widziane są podmioty z problemami natury prawnej, księgowej, z brakami w dokumentach czy majątku, nieuzupełnionymi sprawozdaniami, karami, toczącymi się postępowaniami, egzekucjami lub wręcz spółki zadłużone gdzie istnieje nadzieja na restrukturyzację.

W przypadku zadłużeń obciążających podmiot bardzo istotny jest czas jaki upłynął od terminu wymagalności gdyż przepisy jasno określają kiedy powinien zostać złożony wniosek o upadłość. Tutaj szybkość działania i decyzji jest bardzo ważna, trudno bowiem skutecznie pomóc komuś, kto czeka bardzo długo licząc że problem sam się rozwiąże. Jeżeli nawet ten termin przekroczono ale nie w rażącym stopniu istnieje szansa na skuteczną ochronę Zarządu przed odpowiedzialnością - ponieważ wdrożenie szybkiej restrukturyzacji zawsze jest lepiej postrzegane przez Wierzycieli.
Nie zajmujemy się kupnem spółek od ludzi, którzy uważają że spółkę założą i odsprzedadzą zarabiając na tym a tymczasem ta spółka nie posiada ani nic wartościowego ani też nie ma żadnych pozytywnych dokonań - są niestety w błędzie. Oczywistą rzeczą jest że nikt nie nabywa podmiotu do kolekcji tylko robi to w celu zarobkowym. Z drugiej strony jak powszechnie wiadomo jeżeli ktoś chce pozbyć się działającego podmiotu to najczęściej są ku temu jakieś powody bo przecież "nie sprzedaje się kury, która znosi złote jajka". 

Wiadomo że oferta zbycia spółki w atrakcyjnej cenie może świadczyć o tym, że interes nie jest tak dochodowy jak się zakładało, ma jakieś mankamenty lub trzeba w niego sporo zainwestować. Oczywiście są od tej zasady wyjątki - ale potwierdzają one tylko tę regułę i wszystkie tłumaczenia w rodzaju zmiany planów, wyjazdu za granicę, choroby, emerytury - to tak zwane chwyty marketingowe mające skusić Nabywcę, przed którym chce się roztoczyć perspektywę świetnego interesu, z którego jednak Sprzedający za tak okazyjną cenę jest gotów zrezygnować. 

W jakiej sytuacji szybkie pozbycie się spółki jest uzasadnione?

Potrzeba usunięcia z KRS
Jeśli spółka jest kłopotliwa,  restrukturyzacja pochłonęłaby zbyt dużo czasu i środków, zmieniłeś plany, brak chętnych Nabywców a Ty potrzebujesz szybko zostać wykreślony z KRS
Konflikt ze Wspólnikami
Zdarzają się nieporozumienia, brak zgody, nie ma już wspólnej wizji prowadzenia firmy, nawzajem obciążacie się winą za niepowodzenia, chcesz wyjść ze spółki, zrezygnować z Zarządu
Problemy z dokumentacją i stanem
Księgowość zawaliła, zaginęły jakieś dokumenty, stan majątku nie zgadza się z realiami, nie składano sprawozdań czy innych dokumentów a koszty zaprowadzenia porządku byłyby znaczne
Sąd odrzucił wniosek o likwidację
Spółka powinna być zlikwidowana a Sąd wniosek odrzucił gdyż znalazł przeszkody, które są trudne do usunięcia bądź wyprostowanie byłoby zbyt kosztowne i nie chcesz już się w to angażować
Trwające postępowania
Spółka jest uczestnikiem przeciągających się postępowań, które uniemożliwiają bądź znacznie utrudniają działalność, podjęliście decyzję o przeniesieniu aktywów do nowej firmy 
Spółka generuje straty i obciążenia
Zysków brak, wciąż trzeba dokładać do interesu, nadzieja na zmiany oddala się, potrzeba zbyt dużych inwestycji a brak możliwości, konkurencja - szybkie pozbycie się problemu to oszczędność 
Spółka nie wystartowała
Zmieniły się plany, nie otrzymaliście finansowania, podmiot nie ruszył. Jest zawieszony lub nie, generuje koszty, trzeba składać sprawozdania a brak historii powoduje brak chętnych na zakup
Brak kontaktu ze Wspólnikiem
Spółka nie działa, nie można podjąć żadnych decyzji ze względu na brak kontaktu z jedną ze stron, postępowanie przed Sądem trwałoby zbyt długo rozsądną decyzją jest więc pozbycie się udziałów 
Zadłużenie lub zajęty majątek 
Brak majątku lub środków na przeprowadzenie upadłości lub zajęcia i egzekucje uniemożliwiają dalszą działalność,  wierzyciele nie wyrażają zgody na restrukturyzację, odrzucono wnioski o układ 

Najczęstsze problemy spółek

  • długi wobec kontrahentów i instytucji
  • nierozliczone dotacje, subwencje
  • trwające procesy sądowe
  • częściowe braki dokumentacji
  • brakujące deklaracje, sprawozdania
  • nałożone kary, grzywny
  • braki w majątku, kapitale, stanie kasy
  • nieopłacone bądź wypowiedziane leasingi
  • nieściągalne należności
  • rozpoczęta likwidacja
  • egzekucje  w trakcie i po ich umorzeniu
  • brak środków na rozwiązanie problemów
  • konflikty między Wspólnikami
  • zmiana planów,  zmiany na rynku
  • źle oszacowane koszty przerastają
  • kontrahenci zalegają lub bankrutują
  • źle prowadzona księgowość 
  • brak możliwości dalszego  finansowania
  • zmiana przepisów 
  • nie trafiony pomysł
  • jeden błąd pociąga za sobą lawinę
  • problemy z odbiciem po pandemii
  • nieuczciwa konkurencja 
  • potrzeba przerzucenia aktywów do innego projektu

Spółki generujące koszty i straty

Przede wszystkim są to podmioty w trudnej, sytuacji finansowej, prawnej, księgowej. Podmioty, przy których wykorzystujemy naszą wiedzę prawniczą, kompetencje, zasoby finansowe. Interesują nas podmioty wymagające restrukturyzacji, przeznaczone do likwidacji, podmioty, które nie znajdują Nabywcy ze względu na braki dokumentacyjne, brak historii czy wady prawne, wymagające działań, na które brak czasu i środków Właścicielom a zamiast ponosić koszty prostowania tych spraw prościej jest się takiej spółki pozbyć. 
Spółki, które nie wystartowały
Różne są przyczyny zmiany planów. Brak finansowania, konkurencja - jednak spółka to obowiązki i koszty.  Księgowość, sprawozdania, siedziba.  
Zawieszone, nierentowne
Spółka przynosiła straty, być może ją zawieszono.  Jednak okres zawieszenia minie, wrócą koszty i obowiązki. Rozsądna decyzja - pozbyć się balastu. 
Podmioty z wszelkimi brakami
Zdarza się że księgowość wykazuje inny stan niż rzeczywistość. Brakuje środków, towaru, dokumentów. Likwidacja takiego podmiotu może być bardzo trudna. 
Spółki z zadłużeniem
Są sytuacje, gdy Zarząd musi skierować wniosek o upadłość. A gdy spółka nie posiada majątku ani środków na pokrycie kosztów wniosku?  Pomożemy. 
Zajmujemy się głównie restrukturyzacjami, likwidacjami i upadłościami podmiotów. Odkupujemy podmioty posiadające majątek jeżeli dostrzegamy tam potencjał i szanse ratunku. Również interesują nas podmioty, które stanowią tylko kłopoty, obciążenia, nie posiadają majątku, generują koszty i straty oraz obowiązki księgowe i prawne, chociażby w postaci składania deklaracji podatkowych i corocznego sporządzania sprawozdań finansowych. Samodzielna likwidacja takiego podmiotu zajmuje sporo czasu, wymaga wiedzy i pochłania koszty. Można zminimalizować straty - im szybciej podejmiemy decyzję tym te straty będą mniejsze - więc zyskamy.  

Popyt i podaż - czyli jakie spółki są poszukiwane

Powszechnie wiadomo iż na rynku poszukiwane są głównie spółki z historią - i to historią pozytywną a więc obrotami, wykazywanym dużym zyskiem, majątkiem, nadpłatami VAT, historią leasingową czy kredytową, brakiem problemów i obciążeń, ewentualnie zawartymi umowami, zleceniami do wykonania. Jeżeli chcesz pozbyć się takiego podmiotu i do tego za niewielką część jego wartości na pewno nie będzie trudno znaleźć na niego Nabywcę. 
Często słyszymy określenie "czysta spółka" - czym jest więc taki podmiot? Niestety ale sam brak zadłużenia jeśli nie idzie w parze z dokonaniami, majątkiem, stanem kasy nie wystarczy aby spółka przedstawiała wartość dodatnią - każda uruchomiona nowa spółka jest przecież "czysta" i z zasady powinna posiadać kapitał zakładowy - ale gdzie zysk dla Nabywcy gdy mówimy o sprzedaży pustej spółki z kapitałem zakładowym za cenę tegoż kapitału lub trochę niższą?  

Wartość podmiotu

Wypada zadać sobie pytanie jaką korzyść uzyskuje Nabywca spółki. Jeżeli sprzedajemy podmiot z majątkiem trwałym za niewielką część jego wartości taka korzyść jest oczywista. O wartości spółki decyduje więc wartość jej majątku i posiadanych środków finansowych, aktywów. Niestety, spółka, która nie posiada nic to nie atut a obciążenie - nie zarabia, generuje koszty a trzeba utrzymywać siedzibę, prowadzić księgowość więc albo wymaga inwestycji żeby stała się dochodowa albo należy rozważyć jej likwidację a ta jest kosztowna, zajmuje długie miesiące, wymaga przygotowań i specjalistycznej wiedzy prawniczej, księgowej. 

Zagrożenia i problemy

Warto wskazać kilka możliwych zagrożeń związanych ze zbyciem spółki. Mogą one wystąpić gdy zbywamy spółkę, która nie ma pozytywnych dokonań ani majątku tylko generuje nam koszty i obciążenia. Wtedy nie myślimy jaką korzyść widzi tu Nabywca, a to błąd. Spółka może być użyta do niezbyt czystych działań. Oczywiście dokumentacja chroni przed odpowiedzialnością - ale nie przed ciągłym  składaniem wyjaśnień. Bywa że Nabywcy świadomie nie aktualizują KRS a wierzyciele kontaktują się z poprzednim Zarządem.  Warto więc zbyć spółkę  bezpiecznie, mając gwarancję że nic takiego nas nie spotka.

Wycena spółek

Na ostateczną wycenę podmiotu wpływa wiele czynników. Każdy przypadek trzeba dogłębnie zanalizować a do tego potrzebny jest komplet danych i informacji. Spółka może mieć wartość dodatnią, zerową lub czasami ujemną. Na wartość dodatnią wpływa posiadany majątek i środki finansowe oraz aktywa, pozytywna historia, obroty, zyski, zawarte umowy,  kompletna i rzetelna dokumentacja. Wartościami ujemnymi zaś są wszelkie obciążenia, zadłużenie, kary, braki w dokumentach czy stanie posiadania, brak historii, brak wykazywanych zysków, potrzeba ponoszenia kosztów aby spółkę postawić na nogi. 

W jaki sposób rozwiązujemy problemy spółek?

Każdy z przypadków analizujemy bardzo dokładnie ponieważ nie ma tu miejsca na błędy. W zależności od sytuacji spółki podejmujemy odpowiednie działania potrzebne do uzdrowienia podmiotu. Sprawdzamy możliwości oraz złożoność tych problemów i opracowujemy strategię ich rozwiązania poprzez na przykład połączenie z innym podmiotem, dokapitalizowanie, wprowadzenie majątku, który z różnych przyczyn nie mógłby być zbyty, podniesienie wartości spółki przez zatowarowanie, nabycie udziałów innego podmiotu lub przeciwnie - zakup spółki przez inny podmiot. W skrajnych, wymagających tego przypadkach konieczne jest przygotowanie spółki do procesu upadłości w taki sposób aby na tym nie stracić. Spółki, które z racji mankamentów nie rokują trzeba zlikwidować bądź doprowadzić do ich wykreślenia z KRS. Tam gdzie to możliwe preferujemy układ z Wierzycielami, mediacje, doprowadzenie do redukcji zadłużenia bądź umorzenia jego części lub całości. W każdej jednak z tych sytuacji najważniejszym czynnikiem przesądzającym o tym, czy da się problem rozwiązać jest to kiedy działania zostają podjęte. Nie da się zdjąć odpowiedzialności w momencie kiedy przez lata chowało się głowę w piasek i liczyło że problemy same znikną. Aby ochrona Zarządu przed konsekwencjami była skuteczna konieczne są szybkie i trafne decyzje.   

Zajmujesz się skupem i przejmowaniem nierentownych spółek?

Sprawdź jak możesz podjąć z nami korzystną dla obu stron współpracę

Tylko 3 kroki

To tylko 3 kroki jakie powinieneś wykonać abyś powierzając nam swoją sprawę mógł odetchnąć od problemów 

1

Krok

Decyzja

Pierwszym krokiem jest oczywiście podjęcie decyzji. To twój wybór. Jeżeli oczekujesz profesjonalizmu - zapraszamy.

2

Krok

Zgłoszenie

Skompletuj wszystkie niezbędne informacje oraz dokumenty w sprawie. To uprości i przyspieszy potrzebne działania

3

Krok

Finalizacja

Niezwłocznie zweryfikujemy sytuację, zaproponujemy rozwiązania. Po akceptacji błyskawicznie podejmiemy czynności.
Szukaj